Talentakademiets elever er mødt ind til opstartscamp

7. august 2023 Uddannelse Skrevet af: Ole Kæhler

Over 100 unge ambitiøse idrætsudøvere i Sønderborg Kommune er i dag, mandag, og i morgen på opstartscamp på Sønderborg Talentakademi, der holder til i den nye idrætshal på Ringriderpladsen.

De unge idrætsudøvere i alderen 13-19 år, inden for idrætter som fodbold, håndbold, floorball med flere. Alle typer idrætsudøvere er velkomne.

”Det er unge mennesker, som er parat til at møde og træne om morgenen fra klokken 6:30 til 7:45 og så smutte i skole bagefter”, siger akademileder Christian A. Aundal og tilføjer, at de unge træner en til to gange om ugen.

Artiklen fortsætter under annoncen

I sidste skoleår gik der 70 elever på talentakademiet og i år er der tilmeldt 110 elever.

Sønderborg Talentakademi arbejder på at skabe et fællesskab for og på tværs af ambitiøse unge idrætsudøvere, uanset idrætsgren. Et fællesskab hvor de bl.a. kan supplere deres idrætsudvikling i foreningsregi med fysisk træning, sportspsykologiske værktøjer, kost- og ernæringsworkshop mm.

Derudover er Sønderborg Talentakademi være en arena, hvor de unge mennesker kan inspirere hinanden, dele succeser og drøfte udfordringer.

Artiklen fortsætter under annoncen

”I dag, mandag, lavede vi alle mulige tests, der blev trænet og de unge hørte om idrætspsykologi samt kost og ernæring”, siger Tobias Møller, som stor for akademiets fysiske træning.

Du kan SE BILLEDER HER.

4. juni 2026 Politik, Nordborg, Samfund

Nu rykker oprensningen af Himmark Strand et stort skridt nærmere

4. juni 2026 Politik

Sønderborg Kommune har taget endnu et vigtigt skridt i arbejdet med at rydde op efter en af Danmarks såkaldte generationsforureninger. Natur-, Klima- og Miljøudvalget har nemlig godkendt, at miljøkonsekvensrapporten og et udkast til tilladelse for oprensningen af Himmark Strand på Nordals sendes i offentlig høring i otte uger. Dermed kommer projektet et skridt nærmere den […]

Læs mere...