Grunden til at Sønderborg Kommune ikke klipper græsset så nidkært som tidligere, er at kommunen de to seneste år har været igennem flere på hinanden følgende og voldsomme sparerunder.
Sådan lyder byrådsmedlem Asger Romme Andersens svar på, hvorfor der ikke vedligeholdes på grønne områder flere steder i kommunen.
En læser siger til SønderborgNYT, at i Guderup er der lavet en tunnel under vejen, som har har kostet millioner.
“Den ligger lige ved indkørelsen til Guderup by. Men hvem venlige holder den? Nej ved Guderup ser man høje tidsler, højt græs og masser af ukrudt. Bestemt ikke et kønt syn”.
”Natur, Klima og Miljøudvalget har selvfølgelig også løftet sin del af ansvaret for at få kommunens budget til at hænge sammen. Det har vi blandt andet gjort ved at reducere i omfang og hyppighed af kommunens græsklipning”, siger Asger Romme Andersen, der er formand for udvalget.
”Vi har dog samtidig lagt vægt på, at ændringerne ikke måtte medføre forringelser på trafiksikkerhed og tilgængelighed. I udvalget har vi så også et fromt ønske om, at den mindre nidkære græsklipning vil betyde bedre biodiversitet, når blomsterne får lov at stå uforstyrret længere”, siger han til SønderborgNYT.
Han tilføjer, at det mål har i denne sammenhæng været sekundært i forhold til at få kommunens budget til at hænge sammen.
”Jeg kan i øvrigt tilføje at man ikke behøver at bo i Guderup og Nordborg for at bemærke, at græsset ikke bliver klippet lige så tæt som tidligere. Det oplever folk i Sønderborg by også. Stadigvæk modtager jeg dog flere henvendelser, hvor man er utilfredse med at græsset klippes for meget, end henvendelser fra nogle der er utilfredse med at græsset klippes for lidt”.
Asger Romme Andersen ved, at nogle borgere bruger Giv et Praj-app’en, når de ser stier eller vejstrækninger, hvor bevoksningen har bredt sig så vidt, at det går ud over sigtbarheden.
”Jeg håber alle vil bruge Giv et Praj-app’en, hvis de ser noget lignende. Så har vi mulighed for at tilpasse klipningen på de konkrete strækninger”.



















