På mandag stilles Sønderskov-Skolens Kongebænk op ved Gråsten Slot

Sønderskov-Skolens Kongebænk. Privat foto

Sønderskov-Skolens Kongebænk. Privat foto

2. juli 2024 Gråsten Skrevet af: Ole Kæhler

Elever fra Sønderskov-Skolen har lavet en ’Kongebænk’, som Kong Frederik skal have i fødselsdagsgave – og når kongefamilien kommer til Gråsten Slot, så står bænken klar til brug. Sædet er fyldt med citater, som er lavet af skolens klasser – og motivet på ryglænet er nøje udvalgt af billedkunstelever på 7. årgang.

”Vi kan med stor glæde nu meddele, at vores utrolig smukke gave til H.M Kong Frederik skal overdrages på mandag på Gråsten Slot, skriver skoleleder Birgit Dyngby på Sønderskov-Skolens Facebookside.

Artiklen fortsætter under annoncen

”Hoffet ringede til os i dag, tirsdag – og vi glæder og meget over denne flotte anerkendelse. Borgmester Erik Lauritzen var også forbi i dag for at se bænken”.

Det er elever fra 7. årgangs billedkunsthold, som har haft til opgave at komme med skitser til, hvordan slottet skal tegnes og males og det var Benjamins forslag, som blev valgt.

“Jeg tegnede meget dengang jeg var lille og det var som regel mennesker eller natur. Nu tegner jeg knap så meget, men hygger mig med det, når følelsen lige er der”, sagde Benjamin – der havde billedkunst som valgfag – til SønderborgNYT, som besøgte skolen inden ferien.

Artiklen fortsætter under annoncen

“Det er skoleleder Birgit Dyngbys idé, at han skal have en bænk i fødselsdagsgave og jeg foreslog, at den skal have et motiv af Sønderborg Slot på ryglænet og så skal der stå forskellige mottoer eller citater fra skolens klasser, som kongen kan tænke lidt over”, sagde billedkunstlærer Gitte Steenholdt.

3. juni 2026 Politik, Samfund, Sønderborg

Kommunen sætter foden ned – historisk hus skal bevares

3. juni 2026 Politik

Et hus, der har stået i Ulkebøl siden 1877, får nu en ny chance for at blive en del af områdets fremtid. Byudvikling-, Landdistrikter- og Infrastrukturudvalget har besluttet at nedlægge forbud mod nedrivning af den bevaringsværdige ejendom på Kaplenivej 12. Beslutningen kommer efter, at ejeren har søgt om tilladelse til at rive bygningen ned. Huset […]

Læs mere...