Kraftig brand sender røg ind over Vollerup

Røgen kan ses på lang afstand efter brand

Foto: Louise Sahl Simonsen

Røgen kan ses på lang afstand efter brand

Foto: Louise Sahl Simonsen

11. juli 2026 112 Skrevet af: Michael Kjær

Der er udbrudt brand i en forretning på Madehusvej nær Vollerup, hvor både brandvæsen og politi er massivt til stede.

Ifølge vidner på stedet er det møbelforretningen Sydjysk Møbler, der er ramt af branden.

Fra brandstedet stiger store mængder røg op, og røgen kan flere steder i området ses på lang afstand. Ifølge myndighederne driver røgen mod sydøst og bevæger sig ind over Vollerup.

“Vi er sammen med brandvæsenet til stede ved en brand i en forretning på Madehusvej. Det ryger kraftigt fra branden. Vinden fører røgen mod sydøst ind over Vollerup, men røgen stiger højt til vejrs og burde ikke genere beboerne i området”, oplyser politiets vagchef.

Artiklen fortsætter under annoncen

Flere læsere har henvendt sig til SønderborgNYT og fortæller, at et stort antal slukningskøretøjer er rykket til stedet. Samtidig ses en drone i luften over brandområdet, hvor den blandt andet kan bruges til at give indsatsledelsen et bedre overblik over situationen.

“Der er ikke kommet personer til skade ved branden og der er ikke fare for spredning. Vi arbejder fortsat på stedet, og både Politi og brandvæsen kommer til at være på stedet nogle timer endnu”, oplyser vagtchefen.

Artiklen fortsætter under annoncen

Bliver du alligevel generet af røgen, så søg indenfor og luk vinduer og døre, og sluk eventuelt ventilationen. Der arbejdes fortsat på stedet, og myndighederne opfordrer borgere til at holde afstand, så redningsmandskabet kan arbejde uhindret.

Der er på nuværende tidspunkt ikke offentliggjort yderligere oplysninger om brandårsagen eller eventuelle tilskadekomne. Alarmen indløb klokken 11:07 lørdag formiddag.

11. juli 2026 Ringriderfesten, Sønderborg

Pyntede cykler trillede gennem Sønderborg på vej til Ringriderfest

11. juli 2026 Ringriderfesten

Pyntede cykler trillede gennem Sønderborg, mens børn, forældre og tilskuere fyldte gaden med smil og feststemning. Solen skinnede, cykelklokkerne lød, og Ringriderfesten kom helt ned i børnehøjde, da optoget bevægede sig nedad gaden. Nogle cykler var pyntet med blomster og flag, mens andre havde fået farver, pap og glimmer. Børnene cyklede af sted i en […]

Læs mere...