KV25: Fire partier samler kræfterne for borgerlig indflydelse

Samlet borgerlig front skal styrke stemmerne i byrådet. Arkivfoto

Samlet borgerlig front skal styrke stemmerne i byrådet. Arkivfoto

2. oktober 2025 Kommunalvalg Skrevet af: Michael Kjær

Fire borgerlige partier i Sønderborg har indgået et teknisk valgsamarbejde op til kommunalvalget. Liberal Alliance, Det Konservative Folkeparti, Dansk Folkeparti og Danmarksdemokraterne har besluttet at samle kræfterne for at sikre, at stemmerne på den borgerlige fløj får mest mulig vægt.

Det er ikke et ideologisk ægteskab, men en teknisk aftale, understreger partierne. Hvert enkelt parti går til valg med sin egen politik, sit eget budskab og sin egen kampagne – men de er enige om, at samarbejdet kan styrke det samlede borgerlige aftryk i byrådet. Det oplyser de i en pressemeddelelse

Artiklen fortsætter under annoncen

“Liberal Alliance arbejder for mere frihed og mindre bureaukrati, hvilket skal styrke vores fremtidige velfærd”, siger Kim Bækdal Agerley, spidskandidat for Liberal Alliance.

Fra de konservative lyder det, at samarbejdet handler om at sikre størst mulig gennemslagskraft for borgerlige vælgere:

“Det Konservative Folkeparti går til valg på ansvarlighed og kvalitet i kernevelfærden. Med det tekniske samarbejde sikrer vi, at borgerlige stemmer får maksimal indflydelse”, siger Jesper Højmark Esbensen, spidskandidat for Det Konservative Folkeparti.

Artiklen fortsætter under annoncen

Også Dansk Folkeparti ser samarbejdet som en vej til større gennemslag i byrådssalen.

“Sønderborg har brug for konstruktive, borgerlige partier i byrådet. Med det tekniske valgsamarbejde styrker vi de små partiers stemme, fordi vi sammen står stærkere og kan sikre, at borgerlige stemmer får reel indflydelse”, siger Stefan Lydal, spidskandidat for Dansk Folkeparti.

Hos Danmarksdemokraterne er glæden ved at indgå i fællesskabet tydelig.

“Danmarksdemokraterne står for sund fornuft og lokal forankring. Vi er glade for at være en del af et samarbejde, der samler kræfterne på den borgerlige fløj”, siger spidskandidat Niels Benjamin Sørensen.

Artiklen fortsætter under annoncen

De fire partier håber, at samarbejdet kan skabe et stærkere fundament for borgerlig indflydelse i Sønderborg og dermed et tydeligere borgerligt aftryk i kommunens fremtidige politik.

1. juli 2026 Erhverv, Sønderborg

Nostalgi og fodboldtrøjer fylder butik i Sønderborg

1. juli 2026 Erhverv

Fodboldnostalgi, sjældne spillertrøjer og jagten på den helt rigtige klubtrøje rykker ind midt i Sønderborg, når en pop-up butik åbner i gågaden med flere hundrede brugte, originale fodboldtrøjer. Bag butikken står Secondfootballshirts, som er en dansk virksomhed, der sælger brugte og originale fodboldtrøjer, som ikke længere kan købes i almindelige butikker. “Vi synes, Sønderborg virker […]

Læs mere...