Holdene til det nye Byråd er sat

9. december 2013 Politik

I onsdags satte partierne i Byrådet navne på de medlemmer, der skal i de forskellige politiske udvalg.

Her er en oversigt:

Økonomiudvalget

Formand Erik Lauritzen (A)

Formand Aase Nyegaard (L) Ole Wandahl Stenshøj (C)

Stephan Kleinschmidt (S)

Erik Lauritzen skal lede møderne i Økonomiudvalget.

Erik Lauritzen skal lede møderne i Økonomiudvalget.

Anders K. Brandt (Ø)

Jan Prokopek Jensen (A)

Stefan Lydal (O)

Peter Hansen (V)

Tage Petersen (V)

Teknik- og miljøudvalget

Frode Sørensen (A) Formand

Ganeswaran Shanmugaratnam (A)

Jesper Kock (A)

Jan Rytkjær Callesen (O) Næstformand

Inger Plauborg (V)

 

Sundhedsudvalget

Helge Larsen (A) Formand

Sven Jensen (S)

Erik Lorenzen (L)

Claus Klaris (V) Næstformand

Inger Plauborg (V)

 

 

Arbejdsmarkedsudvalget

Jan Prokopek Jensen (A) Formand

Anders K. Brandt (Ø)

Jan Prokopek skal stå i spidsen for indsatser til gavn for ledige og sygemeldte.

Jan Prokopek skal stå i spidsen for indsatser til gavn for ledige og sygemeldte.

Preben Storm (A)

Stefan Lydal (O)

Petter Astrup (V) Næstformand

 

Socialudvalget

Niels Ole Bennedsen (A) Formand

Bodil Matzewska (S)

Jan Prokopek Jensen (A)

Peter Jørgensen (V) Næstformand

Petter Astrup (V)

 

Børne – og uddannelsesudvalget

Erik Lorenzen (L) Formand

Sven Jensen (S)

Helge Larsen (A)

Tage Petersen (V) Næstformand

Jens Peter Thomsen (V)

 

Erhvervsudvalget

Ole Wandahl Stenshøj (C) Formand

Jesper Smaling (A)

Ole Stenshøj skal fra formandsstolen i Erhvervslivet bakke op om vækst og udvikling.

Ole Stenshøj skal fra formandsstolen i Erhvervslivet bakke op om vækst og udvikling.

Jesper Kock (A)

Lars Dyhr Hansen (O)

Tom Holden Jensen (V) Næstformand

 

Udvalget for kulturel og regional udvikling

Stephan Kleinschmidt (S) Formand

Jesper Smaling (A)

Ganeswaran Shanmugaratnam (A)

Tom Holden Jensen (V)

Peter Jørgensen (V) Næstformand

 

Kultur-, borger- og fritidsudvalget

Charlotte Riis Engelbrecht (A) Formand

Niels Ole Bennedsen (A)

Tommy Menzer Prokopek (A)

Karsten Schøn (V) Næstformand

Claus Klaris (V)

 

Seniorudvalget

Preben Storm (A) Formand

Svend Erik Petersen (A)

Aase Nyegaard (L)

Jens Peter Thomsen (V) Næstformand

Karsten Schøn (V)

Skrevet af: Ole ole@sonderborgnyt.dk