Læserindlæg: Vindenergi – en udfordring til erhvervslivet

Arkivfoto

Arkivfoto

13. juli 2013 Politik Skrevet af: Ole Kæhler

Byrådsmedlem Svend Erik Petersen, Socialdemokraterne, skriver:

Ved byrådsmødet den 26. juni forkastede et byrådsflertal planerne om opsætning af store vindmøller på land i Sønderborg kommune. Planerne skal skrinlægges i 5 år. Flertallet blev skabt idet hele den socialdemokratiske gruppe nu var blevet enige om at sige nej til vindmøllerne på baggrund af de mange indsigelser som kom i de høringssvar, som blev afleveret af borgerne til kommunen.

Jeg forstår godt, at udmeldingen skabte undren og vrede hos erhvervsfolk og andre bag bl.a. ProjectZero,  men hvis politikerne arbejder seriøst for borgerne, så skal de også have mulighed for at tage borgernes indsigelser og protester seriøst. Modsat ville hele systemet med høring af borgerne være rent spil for galleriet.

Artiklen fortsætter under annoncen

Et gammelt ordsprog siger ”man kommer sjældent foran ved at gå i andres fodspor”. Elproduktion ved at opsætte store vindmøller på land er at gå i andres fodspor.

For mig at se, må der kunne produceres el via vindenergi uden opsætning af store vindmøller på land. Kunne man lave flydende havvindmøller?

Kunne man udvikle effektive vindtuneller? Eller noget helt andet? Jeg ved vi har mange kreative hjerner her i kommunen. Lad os få dem i gang og giv dem noget support, så kan det være vi virkelig kan komme i førertrøjen på energiområdet.

Artiklen fortsætter under annoncen

Derfor min opfordring til erhvervslivet: smøg ærmerne op og se på de nye udfordringer og muligheder som politikerkernes afgørelse har skabt for erhvervslivet og ikke mindst ProjectZero.

1. juli 2026 DET SKER, Augustenborg, Kultur

Augustenborg får besøg af kunstnere fra begge sider af grænsen

1. juli 2026 DET SKER

KunstPunkt åbner sommerudstilling lørdag den 4. juli , hvor 24 kunstnere fra Danmark og Tyskland viser værker i blandt andet maleri, skulptur, akvarel, tegning, ler, tryk, mosaik, akryl og metal. Udstillingen har gennem årene udviklet sig til en fast sommertradition, hvor både lokale og sommergæster kan møde kunsten på tæt hold. Her kan besøgende gå […]

Læs mere...